reklam
reklam
reklam

Google’ın sürücüsüz otomobili şimdide kablosuz…

Google, sürücüsüz otomobil projesinde vites yükseltiyor. Yeni hedef kablosuz şarj.

googlein_surucusuz_otomobili_simdide_kablosuz_1454851845_0745
16 February 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok132 Kez görüntülendi
reklam

Tesla ile birlikte sürücüsüz elektrikli otomobil sektörünün iki itici gücünden birisi olan Google’ın yeni projelerinden birisi daha gün yüzüne çıktı.Google’ın FCC’ye (Federal Communications Commission > Federal İleşitim Komisyonu) gönderdiği dosyaya göre, arama motoru devinin yakın gelecek yol haritasındaki iyileştirmelerden birisi kablosuz şarj olabilir.

Geçtiğimiz yıl Şubat ayında, genç girişimcilerden oluşan New York menşeli HevoPower firması, tasarladıkları deneysel kablosuz şarj ünitesini Google’ın Mountain View’daki merkez binasına yerleştirmişlerdi. Yine aynı yılın Temmuz ayında ise Momentum Dynamics firması Google’ın deneysel projelerine evsahipliği yapan ‘Google X’ departmanına kendi alternatif şarj çözümünü göndermişti. Konu şarj yöntemlerinden açıldı madem, Tesla’nın ‘yılanını da’ es geçmeden olmaz.

Her ne kadar kablolu formda olsa da en azından arabadan inmemizi gerektirmiyor

Şöyle ki bizim yapmamzı gereken sadece aracımızı kendisine yaklaştırmak. Gerisini gördüğümüz gibi o hallediyor.İşte Google’ın doldurduğu dosya da muhtemelen bu teknolojiler baz alınarak hazırlanmış olsa gerek. Amaç elektrikli arabaları şarj etmek için halihazırda kullanılan kablolu sistemden kablosuza geçiş yapabilmek. Menhol formunda tasarlanan, araca gömülü bir verici üzerinden gerçekleştirilecek olan sistemin detayları henüz belli değil ama en nihayetinde bugün mobil cihazlarda kullanılan kablosuz şarj yöntemleri ile aynı paydayı paylaşacağını söyleyebiliriz. Tabii çok daha büyük bir ölçekte.

Bu gördüğümüz, Evatran’ın geçtiğimiz yılın ortalarında İsveç’te denemelerine başladığı kablosuz şarj sistemi. Kontrol paneli, araç adaptörü ve şarj ünitesi olmak üzere 3 parçadan oluşan bir düzenek bu. Yapmamız gereken gördüğümüz gibi otomobili şarj ünitesinin üzerine gelecek şekilde park etmek. Tabii Google’ın sisteminin nasıl olacağını henüz bilimyoruz ama muhtemelen temelde buna benzer bir şeydir.Diğer taraftan bu tür bir yeniliğin, ilk etapta sadece kordondan kurtulmamızı sağlayacak olsa da, uzun vadede araçların giderken şarj edilmesinin yolunu açabileceğinin de altını çizelim.

Kaynak : yenişafak

Paylaş

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

reklam